MGT402 GDB Solution & Discussion Last Date: 27-04-2012 - Virtual University of Pakistan 2022-01-27T10:01:42Z https://vustudents.ning.com/forum/topics/1st-gdb-plz-share-ur-ideas?groupUrl=mgt402costmanagementaccounting&x=1&groupId=3783342%3AGroup%3A58789&id=3783342%3ATopic%3A1220208&feed=yes&xn_auth=no Kindly give me idea solution… tag:vustudents.ning.com,2012-04-27:3783342:Comment:1226297 2012-04-27T18:24:57.191Z faisal ilyas https://vustudents.ning.com/profile/faisalilyas <p>Kindly give me idea solution of mgt 402 gdb kindly help me</p> <p>Kindly give me idea solution of mgt 402 gdb kindly help me</p> Aamir Bashir gud keep it up tag:vustudents.ning.com,2012-04-27:3783342:Comment:1226296 2012-04-27T18:22:32.670Z + M.Tariq Malik https://vustudents.ning.com/profile/malik12 <p>Aamir Bashir gud keep it up</p> <p>Aamir Bashir gud keep it up</p> Don’t Copy its my own solutio… tag:vustudents.ning.com,2012-04-27:3783342:Comment:1226122 2012-04-27T18:22:05.588Z + M.Tariq Malik https://vustudents.ning.com/profile/malik12 <p>Don’t Copy its my own solution</p> <p>Requirement # 01<br></br> Special Wages Rate = 300 Rs. Per worker per hour<br></br> Working Hours = 8 Hours a day<br></br> No. of Days = 30</p> <p>Total Working Hours = 30 x 8 = 240<br></br> Per day earning of worker = 300 x 8 = 2400<br></br> Total Time Saved<br></br> Time saved per day = 8-6 = 2 Hours<br></br> Work time per day = 6<br></br> Time saved per day earning = (6 x 300) = 1800</p> <p>Total time saved = 2 Hours daily x 30 days = 60 Hours<br></br> Total time saved of 20% = 60 x 20%…</p> <p>Don’t Copy its my own solution</p> <p>Requirement # 01<br/> Special Wages Rate = 300 Rs. Per worker per hour<br/> Working Hours = 8 Hours a day<br/> No. of Days = 30</p> <p>Total Working Hours = 30 x 8 = 240<br/> Per day earning of worker = 300 x 8 = 2400<br/> Total Time Saved<br/> Time saved per day = 8-6 = 2 Hours<br/> Work time per day = 6<br/> Time saved per day earning = (6 x 300) = 1800</p> <p>Total time saved = 2 Hours daily x 30 days = 60 Hours<br/> Total time saved of 20% = 60 x 20% = 12<br/> 40% of 20% of the total time saved = 40% x 12 x 300 = 1440</p> <p>30% of the total time saved = 60 x 30% = 18<br/> 25% of the next 30% of the total time saved = 25% x 18 x 300 = 1350</p> <p>15% of the remaining time saved = 15% (60-12-18) x 300 = 4.5 x 300 = 1350</p> <p>Total Saved time per day earning = 1800 + 1440 + 1350 + 1350 = 5940<br/> Effective hourly earnings per worker per hour = Total Earning/ Effective working Hours</p> <p>5940 = 990 Answer <br/> 6 <br/> Requirement # 02<br/> No, the incentive plan does not suits the company as under the new plan time saving occurs but effective hourly earning becomes very high i.e. 990 as compared to per hour earning of 300.</p> First we will calculate the M… tag:vustudents.ning.com,2012-04-27:3783342:Comment:1226117 2012-04-27T18:09:06.920Z Aamir Bashir https://vustudents.ning.com/profile/AamirBashir601 <div><p><b>First we will calculate the Monthly Total amount:</b></p> <p> </p> <p>Working Hours /day = 8</p> <p>Wages / Hour = 300</p> <p>No of days / month = 30</p> <p>Total working hrs / month = 240</p> <p>Total Amount / Month = 8 x 30 x 300 = 72000</p> <p>-----------------------------------------------------------------  </p> <p><b>To calculate the saved amount / Time</b></p> <p>Total No. of Hrs / Day = 6</p> <p>Wages / Hr = 300</p> <p>No. of Days = 30</p> <p>Total Amount = 6 x 30 x 300 =…</p> </div> <div><p><b>First we will calculate the Monthly Total amount:</b></p> <p> </p> <p>Working Hours /day = 8</p> <p>Wages / Hour = 300</p> <p>No of days / month = 30</p> <p>Total working hrs / month = 240</p> <p>Total Amount / Month = 8 x 30 x 300 = 72000</p> <p>-----------------------------------------------------------------  </p> <p><b>To calculate the saved amount / Time</b></p> <p>Total No. of Hrs / Day = 6</p> <p>Wages / Hr = 300</p> <p>No. of Days = 30</p> <p>Total Amount = 6 x 30 x 300 = 54000</p> <p>Total saved hrs / day = 2</p> <p>Total saved hrs/ month = 60</p> <p>Total saved amount = 2 x 60 x 300 = 18000</p> <p>Total working hrs / month = 180</p> <p>------------------------------------------------------------------</p> <p><b>To calculate the Bonus Amount</b></p> <p>Total amount save = 72000 – 52000 = 18000</p> <p> </p> <p>* To calculate the 40% of 20 % of total time saved</p> <p>  20 % of 18000 = 18000 x .20 = 3600</p> <p>40 % of 20 % will be 3600 x .40 = 1440</p> <p> </p> <p>* To calculate the 25 %of next 30%</p> <p>18000 – 3600 = 14400 ( Means 80 % 0f 18000 )</p> <p>First we will calculate 30 % of 14400</p> <p>14400 x .30 = 4320</p> <p>Now 25 % 0f 4320 will be</p> <p>4320 x .25 = 1080</p> <p> </p> <p>* 15% of remaining 50 % will be as</p> <p> </p> <p>14400 – 4320 ( means 80% of 18000 – Next 30 % ) = 10080</p> <p> </p> <p>180080 x .15 = 1512</p> <p> </p> <p>Total amount of Bonus will be = 1440 +1080+1512 = 4032</p> <p> </p> <p>Bonus / hr will be = total bonus amount / Total time saved</p> <p>4032 / 60 = <b>67.2 / hr</b></p> <p><b> </b></p> <p><b> </b></p> <p><b>Q:1</b> <b>Determine effective hourly earnings of each worker under the new incentive plan</b></p> <p> </p> <p>To calculate amount / hour</p> <p>Total Amount Paid per month / Total no of hrs = 54000 / 240 = 225</p> <p> </p> <p>Amount per hr will be</p> <p>Amount / hr + Bonus amount / hr = 225 + 67.2 = 292.2</p> <p> </p> <p><b>Q2:</b> <b>Does this incentive plan suits the company</b> ?</p> <p> </p> <p>Yes because company was pay 300 / hr, now they are paying 292.2 / hr</p> </div> plz see this in Word . Plz do… tag:vustudents.ning.com,2012-04-27:3783342:Comment:1226354 2012-04-27T17:17:54.558Z mubashir ijaz https://vustudents.ning.com/profile/mubashirijaz690 <p>plz see this in Word .</p> <p>Plz dont copy paste</p> <p>Thanks</p> <p>plz see this in Word .</p> <p>Plz dont copy paste</p> <p>Thanks</p> its also not opening  tag:vustudents.ning.com,2012-04-27:3783342:Comment:1226345 2012-04-27T17:11:41.617Z RABAYA https://vustudents.ning.com/profile/RABAYA <p>its also not opening </p> <p>its also not opening </p> plz see this hope this file s… tag:vustudents.ning.com,2012-04-27:3783342:Comment:1226273 2012-04-27T17:03:55.111Z mubashir ijaz https://vustudents.ning.com/profile/mubashirijaz690 <p>plz see this hope this file should be work .</p> <p>plz see this hope this file should be work .</p>  Sniper  ap ki file open nai… tag:vustudents.ning.com,2012-04-27:3783342:Comment:1226038 2012-04-27T16:52:36.409Z + M.Tariq Malik https://vustudents.ning.com/profile/malik12 <p><span> </span><a href="http://vustudents.ning.com/group/mgt402costmanagementaccounting/forum/topic/listForContributor?user=3hkz3qbp3jeqv" class="fn url">Sniper</a><span>  ap ki file open nai hu rahi..</span></p> <p><span> </span><a href="http://vustudents.ning.com/group/mgt402costmanagementaccounting/forum/topic/listForContributor?user=3hkz3qbp3jeqv" class="fn url">Sniper</a><span>  ap ki file open nai hu rahi..</span></p> File is not open. Plz re uplo… tag:vustudents.ning.com,2012-04-27:3783342:Comment:1226043 2012-04-27T15:52:20.983Z M.Saleem Raza https://vustudents.ning.com/profile/MuhammadSaleemRaza76 <p>File is not open. Plz re upload.</p> <p>File is not open. Plz re upload.</p> AoA, Dear here I tried my bes… tag:vustudents.ning.com,2012-04-27:3783342:Comment:1225716 2012-04-27T15:13:04.716Z 3hkz3qbp3jeqv https://vustudents.ning.com/xn/detail/u_3hkz3qbp3jeqv <p>AoA, Dear here I tried my best to find a way out to get rid of this GDB :p </p> <p></p> <p>Do'nt know upto which extent it will work but hope it can make some way.</p> <p>Also something is better then nothing and little light better at night when no sun shines :p</p> <p>CHeck and correct it please.</p> <p>AoA, Dear here I tried my best to find a way out to get rid of this GDB :p </p> <p></p> <p>Do'nt know upto which extent it will work but hope it can make some way.</p> <p>Also something is better then nothing and little light better at night when no sun shines :p</p> <p>CHeck and correct it please.</p>