Latest Activity In Study Groups

Join Your Study Groups

VU Past Papers, MCQs and More

We non-commercial site working hard since 2009 to facilitate learning Read More. We can't keep up without your support. Donate.

Case

 

Rehman Sugar Mills is well known for its refined sugar. In the year of 2013, it sold 35,000 bags containing 1.75 million kilograms of refined sugar at Rs. 2,250 each bag.

The variable production and operating costs for the year were;

a)   Purchase cost of sugarcane is Rs.15 per kg;

b)   Crushing process requires Rs.7 per kg;

c)   Boiling the pulp needs Rs. 3 per kg;

d)  Sugar refinement costs Rs. 2 per kg; &

e)   Other variable operating expenses Rs. 9 per kg

Rent of the factory’s outlet for the year was Rs. 1.5 million per month. Depreciation of the company’s plant and other assets was Rs. 36.80 million per year. Misc. fixed operating expenses were Rs.16 million for the year.

For year 2014, it is expected that the sale price will remain the same. But, the demand will be increased by 10%. Accordingly, the variable costs will also be increased by 15%.

Required:

1.   Break even point in units and value both for the current and next year.  (3 Marks)

2.   Income statements of both the years.                                                       (4.5 Marks)

3.   If the mills need to earn net profit of Rs. 350,000 in the year of 2014, how many bags it needs to sell.  (2.5 marks)

 

Important:

24 hours extra / grace period after the due date is usually available to overcome uploading difficulties. This extra time should only be used to meet the emergencies and above mentioned due dates should always be treated as final to avoid any inconvenience.

Views: 13097

Attachments:

Replies to This Discussion

Arslan ,  i am taking variable cost as  15+7+3+2=27 m i ryt?

Further about fixed  cost

1.5 +36.80+16   All there are fixed or what are fixed cost?

per kg cost is 2250/50= Rs 45 per kg  is it?

36 hai variable cost

and fixed cost?

Plzz full solution upload kr dy

ghalt kya tariq saab ne...dep ko ignore nhi karna

yr koi full solution e upload kr do..........vu walo

3rd part ka idea solution please share kr dain ?

VARIABLE COST:

Variable Cost: 15 + 7 + 3 + 2 + 9 = 36

Variable Cost = Rs. 36/unit

Total Variable Cost = 36 X 35,000 bags  = 1,260,000

 FIXED COST:

Rent of the factory’s outlet for the year was Rs. 1.5 million per month 

pr month so multyply amount wid 12

Rent of the Factory = 1.5m x 12 = 18m

Depreciation of the Assets = 36.8m

Fixed Operating Expense = 16m

Total Fixed Cost = 70.8m = 70,800,000

Selling Price per Unit: 2,250

(2013)

Total Units = 35,000

= 35,000 X 2,250

Total Sales (2013) = 78,750,000

(2014)

Total Units = 35,000 X 10% = 38,500

= 38,500 X 2,250

Total Sales (2014) = 86,625,000

Contribution Margin:

= Selling Price /Units – Variable Cost / Units

= 2250 – 36

= 2214

Thanks.............

2nd part ka solution upload kr dy

yeh fixed cost per unit kesy i??????

agar hum 70800000/35000 kren to answer will be 2022.85

but yeh 2250 per unit kesy i?????

wafa apne contribution margin per unit calculate krty hwy 2 trha k units use kiye hain.Rs.2250/bag hai or Rs.36/kg hai. so according to my point of view hme bag ko as a unit se krna hai .agr kg ko as a unit use krna b hai to b hme saling price ko b per kg use krna hoga na k per bag. 

m i ri8?????????????

guide me if i m wrong

RSS

Looking For Something? Search Below

Latest Activity

VIP Member Badge & Others

How to Get This Badge at Your Profile DP

------------------------------------

Management: Admins ::: Moderators

Other Awards Badges List Moderators Group

© 2021   Created by + M.Tariq Malik.   Powered by

Promote Us  |  Report an Issue  |  Privacy Policy  |  Terms of Service