MTH302 Assignment No 01 Solution & Discussion Fall 2016
Question: 1 If the Basic salary of an employee is Rs. 55000 and Allowances are Rs. 6000. • What is the cost of the company on account of leaves? If casual leaves are 24 and sick leaves are12 per year and normal working days per month are 22.
Question: 2 If you want to get a loan but can only afford to pay Rs.13, 000 per month. How much can you borrow (loan amount) if the interest rate is 5% annually for 30 years?
Question: 3 Suppose you invest Rs. 5000 at the end of each year for 8 years in an account that pay interest at 8%, compounded annually. How much money would you have in the account at the end of the eight years?
Tags:
Question: 3 = 53183.138
Question: 2 : 2421661.022
MTH302
Assignment -1
Question: 1
If the Basic salary of an employee is Rs. 55000 and Allowances are Rs. 6000.
What is the cost of the company on account of leaves? If casual leaves are 24 and sick leaves are12 per year and normal working days per month are 22.
Solution
Gross salary = Basic salary + Allowances
Gross salary = 55000 + 6000 = 61000 Rs
Per day cost = Gross salary / working days per month
Per day cost = 61000/22 = 2772.73 Rs
Casual leaves = 2772.73 * 24 = 66545.5 Rs
Sick Leaves = 2772.73 * 12 = 33272.7
Total cost of leaves = Casual leaves + Sick Leaves
Total cost of leaves = 66542.5 + 33272.7
Total cost of leaves = 99815.2 Rs
Question: 2
If you want to get a loan but can only afford to pay Rs.13, 000 per month. How much can you borrow (loan amount) if the interest rate is 5% annually for 30 years?
Solution
PV = C * [1 - (1+i)-n / i ]
i = 5% per year = 0.05
i = 0.05/12 per month = 0.004167
n = Total no of installment = 30 * 12 =360
C = 13000
PV = C * [1 - (1+i)-n / i ]
PV = 13000 * [1 - (1+0.004167)-360 / 0.004167 ]
PV = 13000 * [(1 – 0.2238) / 0.004167]
PV = 13000 * 186.27
PV = 2421550.27
you can borrow (loan amount) 2421550 Rs
Question: 3
Suppose you invest Rs. 5000 at the end of each year for 8 years in an account that pay interest at 8%, compounded annually. How much money would you have in the account at the end of the eight years?
Solution
FV = C * [(1+i)n - 1 / i ]
C = 5000
i = 8% = 0.08
n = 8
FV = C * [(1+i)n - 1 / i ]
FV = 5000 * [(1+0.08)8 - 1 / 0.08 ]
FV = 5000 * [1.851 - 1 / 0.08 ]
FV = 5000 * [0.851 / 0.08 ]
FV = 5000 * 10.6375
FV = 53187.5
you have in the account at the end of the eight years 53187 Rs
MTH302 assignment solution
© 2021 Created by + M.Tariq Malik. Powered by
Promote Us | Report an Issue | Privacy Policy | Terms of Service
We are user-generated contents & non-commercial site since 2009. All product, videos, pictures & others contents on site don't seem to be beneath our Copyrights & belong to their respected owners & freely available on public domains. All Contents on site are for personal & non-commercial use.We believe in Our Policy & do according to them. If Any content is offensive in your Copyrights then please email at m.tariqmalik@gmail.com with copyright detail & We will happy to remove it immediately.
Management: Admins ::: Moderators
Awards Badges List | Moderators Group
All Members | Featured Members | Top Reputation Members | Angels Members | Intellectual Members | Criteria for Selection
Become a Team Member | Safety Guidelines for New | Site FAQ & Rules | Safety Matters | Online Safety | Rules For Blog Post