Latest Activity In Study Groups

Join Your Study Groups

VU Past Papers, MCQs and More

We non-commercial site working hard since 2009 to facilitate learning Read More. We can't keep up without your support. Donate.

Reference may please be made to the attached file. Upload solution as per guidelines. Thanks

Views: 1558

Attachments:

Replies to This Discussion

in question number 3 interest rate should not be 0.03 as it is compounded quarterly?

12% = 0.12/4 = 0.03

 

Please clear me about this

dear if the intrest rate is 12% per anum compounded quartly then we have to devide 12% by 4

but

in question "interest is 12% compounded quarterly "   the per anum is  not used  so..

 

i think its clear now

Assignment Solution MTH 302

 

Question No. 1:

 

A company bought  shares at Rs.  per share and sold them after  year at Rs. .  With a  commission rate of buying and selling the stock. What is its return on investment?

 

 

Solution Question# 1

 

Bought

Total Share Bought= 1,000 Nos

Per Share Rate= 56.27 Rs

1000 shares value at 56.27 = 1,000*56.27=56270 Rs

Commission at 1.2% = 56270*0.012 = 675.24 Rs

Total Costs =56,270+675.24 = 56945.24 Rs

 

Sold

Total Share Sold = 1,000 Nos

Per Share Rate= 65.25 Rs

1000 shares value at 65.25 = 1,000*65.25=65250 Rs

Commission at 1.2% = 65250*0.012 = 783 Rs

Total Costs =65,250-783 = 64467 Rs

Gain

Net receipts = 64467

Total cost = - 56945.24

Net Gain = 64,467– 56945.24 = 7521.56 Rs

 

Return on investment = 7521.56 / 56945.24*100

 

= 13.21 %

 

 Solution Question No. 2:

 

In a domestic business an owner invests 15,000 Rs at 15% per annum for a period of 66 months. Calculate compound interest and also future value.

 

Compound Interest

 Invested Amount=P=15,000

 Interest Rate= I= 15%

 Period= 66/12=5.5 years

S = P(1 + r/100)^ n

S= 15000(1+15/100) ^5.5

S(Which is also the future value) =32354.1 Rs

 

Now Compound Interest is

Compound interest = S – P

Compound interest=32354.1-15000

Compound interest=17354.1 Rs

Future Value=32354.1 Rs

 

we can also find fv by this formula

fv (future value)= pv(present value)*(1+i)^n

Question No. 3:

 

How much money deposited now will provide payments of Rs. 10,000 at the end of each quarter for 15 years if interest is 12% compounded quarterly.

 

 

Amount of annuity (R) = 10,000 Rs

 

Rate of interest (I) = 12% / 4 = 0.030

 

Number of periods = n = 15 ×4 = 60

 

 PV =R* [(1-(1+i) ^- n)/I]

 PV = 10000*[1-(1+0.12)^-60/0.12]

PV = 10000*[0.9907]

PV= 9907.16 RS

 

 

Hi Don't you think that we should divide interest by 12 in the formula because the payment period is 66 months. If you take 5.5 years, then why we are taking 15% interest for the last year as the months are only 6.

=15000*(1+15%/12)^66=34,053.63

Dear Plz check your following steps 

PV = 10,000 [0.998 / 0.12]

PV = 10,000 [8.32]

PV = 83,240.49

First you should solve upper portion then divide it by 0.12

Dear Adnan i appreciate your help with students. but i am not agreed with your idea solution, because the answer of third question is wrong. If you wanna upload something about assignment or quiz, then upoload the material which is correct, otherwise don't play with the students.

thanks brother it is clear now

One more idea solution of MTH302 assignment#1 Fall 2011

Attachments:

Question No. 1:

A company bought shares at Rs. per share and sold them after year at Rs. . With a commission rate of buying and selling the stock. What is its return on investment?


Solution:

Bought

1000 shares at Rs. 56.27 = 56,270
Commission at 1.2% = 675.24
Total Costs = 56,270 + 675.24 = 56,945.24

Sold

1000 shares at Rs. 65.25 = 65,250
Commission at 1.2% = 783
Total Sale = 65,250 – 783 = 64,467

Gain

Net receipts = 64,467
Total cost = 56,270
Net Gain = 64,467 – 56,270 = 8,197
Dividends (1000*10/10) = 1,000
Total Gain = 8,197 + 1,000 = 9,197
Return on investment = 9,197 / 56,945.24 * 100
Return on investment = 16.15%

Tariq your Solution is miss guide. Please Read question be carefully . Dividend have not maintain.so

 

Totat Income(Gain)= Total sale + dividend - total Buying     ( if dividend have not maintian so we will skip it like Total Gain =total selling - total buying )

Tariq Your solution is not up to the mark,,there is no dividend maintioned in qus???????????

1st question ka ans  13.20% hy ya 16.15%

RSS

Looking For Something? Search Below

VIP Member Badge & Others

How to Get This Badge at Your Profile DP

------------------------------------

Management: Admins ::: Moderators

Other Awards Badges List Moderators Group

© 2021   Created by + M.Tariq Malik.   Powered by

Promote Us  |  Report an Issue  |  Privacy Policy  |  Terms of Service