Latest Activity In Study Groups

Join Your Study Groups

VU Past Papers, MCQs and More

We non-commercial site working hard since 2009 to facilitate learning Read More. We can't keep up without your support. Donate.

Solution of MTH302 Assignment#1 Fall 2010

Download the attached file

Don't just copy & paste in your assignment otherwise you will be get zero marks.
just take an idea & make ur own. Thanks

Views: 456

Attachments:

Replies to This Discussion

Gud Eman Keep it up :-)
one more Idea solution file
see the attached file pls
Attachments:
Ans no.1
basic salary=37000
allownces=22000
%allownces =22000/37000*100 =59.45946
=59.5% - 50% =9.45946
= 9.45946*37000 / 100 =350000.02/100=3500
=3500
hence RS 3500 of allownces are taxable income ..



*Question 4:*
If your goal is to have an amount of 325000 in seven years and you can get
interest rate of 9% per annum compounded annually. How much would you need
to invest now?
Solution:
Given
n = 7*
i = 9 %*
/ F. V = 325000*
As we know that
F.V = P.V (1 + i) ^ n
325000 = P.V (1 + 0.09)^ 7
325000 = P.V (1.83)
P. V = 325000
(1.83)
P.V = 177786.13 answer

*Question 5:*
If you start saving Rs. 28,000 at the end of each six month, and you get
interest rate 11% (per annum) compounded semi-annually, how much will you
have accumulated at the end of 20 years?
solution:
Given
n = 20
i = 11%
P. V = 28000
*as we know that *
F.V = P.V (1 + i) ^ n
F.V = 28000 (1 + 0.11) ^ 20
F.V = 28000 (8.06)
F. V = 225744.72

F.V = 225744.72 answer*
*Question 6:*
The price of an item decreased from Rs. 856 to Rs.752. What is the
percentage change in price of item?
Solution
Percentage change in price of item
856 - 752 = 104
1.04%
Q no.6

Price =856

Decrease in price =752

Change in price =752-856= -104

% change =-104/856*100 =-12.1495
solution Q1

basic salary = 37000
allowances = 22,000
as we now that allowance is always 50% of the basic salary
so here basic salary is 37000 * 50 / 100 = 18500
and 22000 - 18500 = 3500
here 3500is tax able
solution Q2


If the salary and allowances of an employee is as follows:
Basic salary = Rs. 12,000
House Rent Allowance = 45%
Conveyance Allowance = 5%
Utilities Allowance = 7%
Group Insurance/Medical = 0%
Misc. Social Charges = 5.8%
There are 12 casual, 24 earned and no sick leaves per year where as normal working days
per month are 26. Find the Gross remuneration of the employee.
Question 3:
A trade discount series of 20, 10, and 5 is offered on an item which has a list price of Rs.
9100. Find the amount of discount and the net price. TRADE DISCOUNT
Net Price = L* (1 - D)*(1 - D)*(1 - D)
= 9100 *(1- 0.2)*(1-0.1)*(1-0.05)
=9100 *(0.8)*(0.9)*(0.95)
=9100*0.684
=6224.4
DISCOUNT
net price = 9100 - 6224.4
= 2875.6 %
Question 4:
If your goal is to have an amount of 325000 in seven years and you can get interest rate
of 9% per annum compounded annually. How much would you need to invest now?
given
n = 7
i = 9 %
F . V = 325000
as we know that
F.V = P.V (1 + i ) ^ n
325000 = P.V (1 + 0.09)^ 7
325000 = P.V ( 1.83)
P . V = 325000
(1.83)
P.V = 177786.13answer
Question 5:
If you start saving Rs. 28,000 at the end of each six month, and you get interest rate 11%
(per annum) compounded semi-annually, how much will you have accumulated at the
end of 20 years?
solution:
given
n = 20
i = 11%
P . V = 28000
as we know that
F.V = P.V (1 + i ) ^ n
F.V = 28000 (1 + 0.11)^ 20
F.V = 28000 ( 8.06)
F . V = 225744.72
F.V = 225744.72 answer
Question 6:
The price of an item decreased from Rs. 856 to Rs.752. What is the percentage change in
price of item?
solution
percentage change in price of item
856 - 752 = 104
1.04%
Question # 7
Suppose you can afford to pay 9,000 per month on a loan. How much can you borrow if
the loan is for a period of 15 years and the interest rate is 5% per annum compounded
monthly?
solution
given
n = 15
m =12
i = 5%
P . V = 9000
as we know that
F.V = P.V (1 + i /m) ^ n*m
F.V = 9000 (1 + 0.05/12)^ 15*12
F.V = 9000 (1.0041667 )^ 15*12
F.V = 9000 (2.11383 )
F . V = 19024.47
F.V = 192024.47 answer
Thanku Sir. :)
wrong solution 0 marks
ye que mj smj ni aya konse lectre m isse relatd que mile ga
Solution please....
Q#6 ka answer 12.1495 Correct hai..... 1.04 Wrong hai....... Thanks Tariq.......

RSS

© 2021   Created by + M.Tariq Malik.   Powered by

Promote Us  |  Report an Issue  |  Privacy Policy  |  Terms of Service